БРОДЯГА 29.08.2019 16:53 пишет: Вызвали сегодня зафиксировали и что ? И ещё вопрос как сдать если вторая половина будет против ? Полиция ну никак не хотела ехать , говорит Ваши проблемы .
Зафиксировать в любом случае надо, т.к. даже если общая совместная собственность - по требованию совладельца обязаны освободить (это по-нормальному устно, а по-ненормальному через суд). А если заняли - нужно для дальнейших официальных шевелений подтверждение, что препятствуют пользоваться. Даже если не сдавать. Сначала подумал, что дом уже поделен, но если нет - с арендой не так просто получается. Тут вот полезно: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/p0001697-10
Коли потрібна згода сусіда-співвласника
Допоможіть розібратися: чи мають сусіди право вимагати, щоб ми здавали свої приватні (виділені) кімнати в комунальній квартирі тільки з їхньої згоди?
Євгеній Журавльов. Алушта АР Крим.
Життя не стоїть на місці, весь час щось змінюється, в тому числі і наша оселя. Не завжди вдається купити весь будинок або квартиру, а лише одну чи дві кімнати. У результаті розлучень чи спадкування також можемо отримати тільки частину житла. У таких випадках виникає право спільної власності на нерухоме майно, яке досить часто спричиняє конфлікти. Як правильно користуватися майном та на що потрібна згода співвласників, а що можна робити без погодження з ними? Чи потрібна згода сусідів (співвласників), щоб здати в оренду приватні кімнати в комунальній квартирі? Відповіді на ці запитання спробуємо знайти разом.
Взагалі, існує два види спільної власності. Нерухоме майно належить громадянам на праві спільної часткової власності при чітко визначених в документах розмірах часток співвласників на нього. Спільною сумісною є нерухомість, частки якої конкретно не визначені, але майно належить кільком особам (наприклад, майно набуте у шлюбі). Будь-які дії власників спільного сумісного майна, в тому числі і розпорядження ним, мають відбуватися за їх взаємною згодою. На відміну від цього, співвласник має право самостійно розпоряджатися своєю часткою майна, яка перебуває у спільній частковій власності. Тобто він може на власний розсуд ним користуватися, здавати в оренду, дарувати, передавати у спадок тощо. Але при цьому він не повинен порушувати права інших власників. Законодавець захистив права співвласників, визначивши, що право спільної часткової власності здійснюється за їх згодою. До того ж вони можуть домовитися, як користуватися та володіти спільним майном. З цією метою можна навіть укласти нотаріально засвідчений договір, який буде обов'язковим і для тих, хто в майбутньому придбає частку спільного майна.
Отже, виходить, що коли майно перебуває в спільній частковій власності, у кожного окремого співвласника дещо більше прав, ніж при спільній сумісній. Інколи спільна сумісна власність стає неможливою для користування, наприклад, при розлученні або коли інший власник перешкоджає вільно розпоряджатися своєю частиною. У такому випадку можна виділити свою частку в натурі, тоді право спільної сумісної власності припиняється і можна буде розпоряджатися майном вже на власний розсуд.
Попри право самостійно розпоряджатися своєю часткою на власний розсуд (здавати в оренду, дарувати, заповідати, укладати договір довічного утримання тощо без згоди, наприклад, сусідів-співвласників) варто оминати гострі кути, які можуть виникнути, наприклад, у разі здавання в оренду своєї кімнати. Можна спробувати домовитися та встановити за допомогою нотаріально засвідченого договору правила користування спільним майном. У такому випадку і сусідам, і самим орендарям буде спокійніше. До цього всього слід пам'ятати, що продати свою частку без дозволу співвласників не вийде.
У будь-якому разі, права співвласників захищені цивільним законодавством, адже вони мають переважне право купити ту частку їх спільного майна, що продається. Продавець обов'язково повинен письмово їх попередити про продаж своєї частки. Потім надається один місяць для прийняття рішення щодо купівлі цієї частки в нерухомому майні, і тільки після його завершення, та за їх письмовою нотаріально-завіреною згодою на продаж, укладається відповідний договір.
Раджу покупцям обов'язково перевірити, чи виконав продавець цю умову, адже її невиконання може призвести до значних неприємностей. А саме: співвласник може звернутися до суду з позовом про переведення на нього прав та обов'язків покупця і тоді першочерговий покупець втратить добросовісно набуті квадратні метри. Звичайно, йому повернуть витрачені кошти (ті, які будуть вказані у договорі, але, може бути, що за цей час вони обезціняться). Додайте ще витрати на укладання угоди, юристів та витрачений час. Тому з сусідами та співвласниками завжди треба товаришувати.