Рост 18.12.2022 14:29 пишет: Доброго всім. Нарешті добрався під'єднати в себе реле напруги. І виявив, що в квартиру заходить 2 фази. Тобто, беру мультиметр, ставлю у режим вольтметра, один щуп в руку (за контакт), другим тицяю на вхід. І на обох клемах 150...170 вольт. Між ними 220. Таке враження, що ще десь стоїть трансформатор з обмотками трикутником (може бути, бо будинок 1926-го року, часів польської забудови). Хтось стикався з таким? Буде реле напруги (ЗУБР) коректно працювати не між нулем і фазою, а між двома фазами?
Була тема де писали що у славетному місті Лева є райони де так і зроблено. Навіть згадали старі бритви де був перемикач 127/220, а вже потім переробили підключення щоб всюди було 220 ( 235)
А чим ситуація ТС гірша, ніж звичайна мережа, з нулем та фазою? (враховуючи, що фаза може припасти на будь-який з двох проводів). Занулення - звісно, робити нікуди (і не варто ніколи), але металевий корпус в "звичайних" мережах, без землі але з Y-конденсаторами в фільтрах - так само щипає.
Щоб запобігти ураженню електричним струмом - варто просто поставити пристрій захисного вимикання (можна один, можна хоч і кілька), і забути за це. Бажано характеристики АС, якщо один загальний на квартиру.
Різниця в можливості зробити занулення на земляний контакт розетки. Y-конденцатори в фільтрах треба випаювати якщо нема заземлення/занулення в будь-якому приладі. Якщо є додатковий перемикач 120/230 блока живлення який не потрібен, бо у нас нема мережі 120в його можна використати для комутації Y конденцаторів до корпусу прилада. Рідні дроти випаюються з плати взагалі( перемикач при 230 він розімкнутий) припаюються для підключення/відключення денцаторів до корпусу прилада. В блоках живлення портативних приладів де немає дрота заземлення і двохштирева вилка конденцатори Y фільтра випаюються взагалі назавжди.
kkk_GAZ240 19.12.2022 10:45 пишет:
Навіть згадали старі бритви де був перемикач 127/220, а вже потім переробили підключення щоб всюди було 220 ( 235)
В лампових телевізорах, радіолах, магнітофонах тих років також були перемикачі мережевої напруги. Навіть холодильники існували з двигуном під 127в і автотрансформатором на 220.
...Різниця в можливості зробити занулення на земляний контакт розетки.
Цього категорично не можна робити в будь якому випадку. Нуль відгорає і на масі з'являється фаза через опір навантаження. Про пряму заборону в правилах я взагалі мовчу..
Рост 18.12.2022 14:29 пишет: ..Таке враження, що ще десь стоїть трансформатор з обмотками трикутником (може бути, бо будинок 1926-го року, часів польської забудови)..
Трансформатор з фазною напругою 127 вольт. Споживачів підключили на дві фази, щоб було 220 (лінійна напруга).
Таке дійсно буває? Треба в щиток будинковий залізти переміряти, аж цікаво стало.
Саме у Львові і буває, там старої електрики багато.