Навернулся, катаясь на сноуборде, травмировал левую руку... В результате наложили гипсовую лангету на 2 недели. Тем не менее продолжаю ездить за рулем (фактически управляю одной рукой). Возник вопрос: что говорят по этому поводу ПДД (можно ли ездить в моем случае или нет, и если нет, то каковы критерии отнесения к категории "запрещенных случаев")? И еще: как бы вы поступили в моем случае (продолжали бы ездить или временно отстранились от руля)?
после падения на лыжах был вывих правого плечевого сустава с отрывом большого бугорка, месяц с пригипсованной правой рукой к корпусу, водить в принципе мог даже на ручке, но если дтп, то был бы виноват, т.к. нарушил ПДД п.2.9:
"п.2.9 Водієві забороняється: ... б) керувати транспортним засобом у хворобливому стані, у стані стомлення, а також перебуваючи під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції і увагу; ..."
Перелік захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами
Категорія "В" транспортних засобів
14. Доброякісні новоутворення, малорухомі рубці, що значно ускладнюють рухи кінцівок, різко виражені обмеження рухомості шиї,стійкі зміни у великих суглобах, переломи, які неправильно зрослися, несправжні суглоби, що значно ускладнюють рухи кінцівок,а також стійкі зміни у хребті, що порушують його рухи. 15. Відсутність однієї верхньої чи нижньої кінцівки, кисті чи стопи, а також деформація кисті чи стопи, що значно ускладнює їх рухи. Як виняток можуть допускатися особи з однією ампутованою гомілкою і протезом, якщо ампутаційна кукса не менше 1/3 гомілки і рухомість у колінному суглобі ампутованої кінцівки повністю збережена. 16. Відсутність пальців чи фаланг, а також нерухомість у міжфалангових суглобах: а) відсутність двох фаланг великого пальця на правій чи лівій руці; б) відсутність чи нерухомість двох чи більше пальців на правій руці чи повне зведення хоча б одного пальця; в) відсутність чи нерухомість трьох і більше пальців на лівій руці чи повне зведення хоча б одного пальця (при збереженні хапальної функції і сили кисті питання про допуск до керування вирішується індивідуально).