Взять ту же Троещину, куча свободных площадей, не обязательно ее центр. Получить разрешение на установку киоска, скажем 3*3 метра. В горисполком проситься идти, а там по процедуре? Догадываюсь, что отстегнуть прийдется немало. Кто-то занимался такими вопросами?
В ответ на: Взять ту же Троещину, куча свободных площадей, не обязательно ее центр. Получить разрешение на установку киоска, скажем 3*3 метра. В горисполком проситься идти, а там по процедуре? Догадываюсь, что отстегнуть прийдется немало. Кто-то занимался такими вопросами?
Відведення місць для розміщення пунктів дрібнороздрібної торговельної мережі здійснюється відповідно до вимог “Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони” (розділ V), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.94р. №198. Розміщення пунктів дрібнороздрібної торговельної мережі здійснюється господарюючим суб‘єктом з письмового дозволу місцевого органу державної виконавчої влади (органу місцевого самоврядування) та за погодженням з органами державного санітарно-епідеміологічного нагляду, пожежної охорони, державної автоінспекції та архітектури (п. 16 наказу Міністерства зовнішніх економічних зв‘язків і торгівлі України №369 від 08.07.96р. “Про затвердження Правил роботи дрібно роздрібної торговельної мережі” ). Тобто для того, щоб отримати свідоцтво торговельної точки в органі місцевого самоврядування потрібно отримати дозволи: - пожежної інспекції (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.01р. №150, що затверджує «Порядок видачі органами державного пожежного нагляду дозволу на початок роботи підприємства та оренду приміщень»); - державної санітарно-епідеміологічною служби (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.06.99р. №1109 “Про положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні”; - державної автоінспекції (відповідно до постанов Кабінету Міністрів України: від 30.03.1994р. №198 “Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони”, від 23.05.2001р. №556 “Про затвердження переліку платних послуг, що надаються підрозділами Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ). - органу містобудування та архітектури (відповідно до наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 13.10.2000р. №227, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2000р. №755/4976, «Про затвердження Типових правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності»). Відповідно постанови КМУ від 30.03.94р. №198 "Про затвердження Єдиних правил ремонту й утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони", розміщення споруд торговельного призначення провадиться (за наявності дозволу): - у межах червоних ліній міських вулиць і доріг; - у межах смуг відчуження автомобільних (позаміських) доріг. Якщо є намір розмістити об‘єкт виїзної торгівлі у межах червоних ліній міських вулиць і доріг, дозвіл треба одержувати у відповідних виконкомах місцевих рад та погоджувати з Державтоінспекцією та дорожньо-експлуатаційною організацією. У разі якщо об‘єкт торгівлі бажають розмістити у межах смуг відчуження автомобільних (позаміських) доріг, дозвіл надається відповідними дорожньо-експлуатаційними організаціями за погодженням з Державтоінспекцією.
За дозвіл на розміщення об‘єкта торгівлі обов‘язково вноситься плата, що передбачено ст. 17 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.93р. №56-93 "Про місцеві податки і збори". Відповідно до цієї статті, збір за видачу дозволу на розміщення об‘єктів торгівлі - це плата за оформлення та видачу дозволів на торгівлю у спеціально відведених для цього місцях. Збір за видачу дозволу на торгівлю справляється з юридичних осіб і громадян, які реалізують сільськогосподарську, промислову продукцію та інші товари, а його розмір залежить від площі торгового місця, його розташування та виду продукції. Водночас граничний розмір збору за видачу дозволу на торгівлю не повинен перевищувати 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для суб‘єктів, що постійно здійснюють торгівлю у спеціально відведених для цього місцях. За одноразову торгівлю граничний розмір збору не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Збір за видачу дозволу на торгівлю справляється уповноваженими організаціями, яким надано таке право. У компетенції органів місцевого самоврядування - самостійно встановлювати і визначати порядок сплати місцевих податків і зборів у межах установлених граничних розмірів ставок. Тобто місцеві органи можуть самостійно знизити розмір збору за розміщення об‘єкта торгівлі або окремим суб‘єктам встановити пільги зі сплати такого збору. Зокрема, ст. 18 Декрету №56-93 встановлено: "Органи місцевого самоврядування у межах своєї компетенції мають право запроваджувати пільгові податкові ставки, повністю скасовувати окремі місцеві податки і збори або звільняти від їх сплати певні категорії платників та надавати відстрочки у сплаті місцевих податків та зборів". Зокрема, це можливо при організації виставок, виставок-продажів, при проведенні різного роду свят та урочистих подій. Для одержання пільг зі сплати збору за видачу дозволу на розміщення об‘єкта торгівлі потрібно звернутися з відповідним проханням до ради народних депутатів, яким надано право приймати рішення про сплату такого збору. Оригінал дозволу на право торгівлі у відведеному місці зберігається у працівника пункту дрібнороздрібної торговельної мережі, а пред‘являється на вимогу службових осіб органів державного контролю і нагляду та органів внутрішніх справ. Потрібно зазначити, що відповідно до статті 6 Указу Президента України від 03.07.98р. №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб‘єктів малого підприємництва" дозвіл на розміщення об‘єктів торгівлі суб’єкти підприємницької діяльності, що перейшли на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності отримують безоплатно (але це не звільняє від сплати за послуги оцінки відповідності торговельної точки нормам чинного законодавства, які надають інспектори відповідних дозвільних інстанцій - органів пожежного нагляду, державної санітарно-епідеміологічної служби і. т. і.).
Ребята я присоединяюсь к вам, очень надо поставить пару киосков по 8-10 кв.м. Можно совместно было бы поставить.Если что-то прояснится(может оптом какая то скидка ) или кто-то захочет ставить на двоих, откликнетесь. Интересуют проходные места Позняки, Оболонь, Шевченковский, Печерск.
Не знаю как в областях и весях, но в Кеве тема с киосками ИМХО умерла еще года три тому назад. Дело в том, что ОЧЕНЬ МНОГИЕ "уважемые люди" кровно НЕ заинтересованы в появлении этих самых киосков. Слышал, что даже есть план как "душить" уже существующие подобные заведения.
Могу сказать, что сейчас поставить новый киоск в Харькове практически нереально. Но можно купить старый или арендовать остановочный павильон. А вообще по продцедуре для установки киоска требуется пройти путь по выделению земельного участка, как под любой другой объект, кроме того, что эта продцедура займёт не один месяц и будет стоить не одну тысячу грн, есть смысл заниматься отводом земли уже не под маленький киоск, а хотя бы под павильон-магазин.
Интересно место под павильон от 30 квадратов. Готов платить деньги за участок, разрешения и т.п. Если есть предложения, просьба писать тут или в личку.
ИМХО единственный реальный вариант в Киеве это "остановочные комплексы". Можно пробить хоть десяток. Но это удовольствие не из дешевых и несёт на себе доп обязаловку.
Есть место под павильон, но не в Киеве, а в пригороде (но практически Киев). Проходное место, практически целина, и на центральной улице. Интересен такой вариант?
Если бы у меня был киоск, я бы поставил гриль и посадил бы туда торговца. Наибольший доход принесет порнография, стремиться вообщем-то надо к среднему. Подзаработаешь, можно что-то большее поставить или в оренду взять. Моя мечта - это небольшое кафе-бар, что-то в этом роде, но денег на это удовольствие увы не предвидится.